П`ятниця, 04.19.2024, 8:41 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

...

Пошук
Архів записів
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Статистика
free counters
Форма входу

Новоград-Волинський

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки у Новоград-Волинському

         Містечко  Новоград-Волинський – справжня батьківщина Лесі Українки. Тут у будиночку на вулиці Случанській (за назвою річки Случ) народилася славетна поетеса. 

         Будинок був збудований ще 1828 році і належав пану на прізвище Окружко, а батько Лесі винаймав тут помешкання разом із своєю дружиною та сином Михайлом. Родина прожила тут до осені 1873 року, а потім переїхала до іншого приміщення – його сучасна адреса вул. Косачів 5а.

         Сьогодні кожен, хто хоче прилучитися до духу поетеси, відчути спосіб життя цієї шляхетної родини, знайде чимало цікавого у Літературно-меморіальному музеї, що відкрився ще у 1871 році у тому самому будинку, де народилася Леся. 


           Слід сказати, що із сприяння ентузіастів і шанувальників творчості поетеси  музей було засновано ще у 1963 році з нагоди 50 річниці від дня пам’яті Лесі Українки. А з 11 вересня 1970 року він набув статусу державного літературно-меморіального музею Лесі Українки. Відкрився музей у 100-річчя від дня народження поетеси – 25 лютого 1971р. Його завідувачкою була тоді й залишається донині –  Вiра Омелянiвна Римська. Неймовірної вдачі жінка, справжній дух цього закладу. Вона у складних умовах чотири десятиліття  займається й дослідженнями, й наповнює фонди, й сама екскурсії проводить.


     Цей дім-музей є єдиним меморіальним комплексом, який має безпосередній стосунок до Лесі. Як не дивно, але будинок, де колись жила родина Косачів, майже зовсім не змінився з тих часів, він жодного разу не реконструювався. Одноповерховий, побудований з дерева на цегляному фундаменті, тинькований, має всім кімнат, загальною площею майже 100 м2. Ще до 1963 року у цьому домі жили люди, і щоб засновувати музей, їх довелось переселити. 

 

Відкриття музею було складним, адже дуже важко зібралася експозиція. Уже на той час існували музеї в інших містах (у Києві, Колодяжному, Ялті, Луцьку), де знаходилася значна частина матеріалів. Що можна вже було зібрано. Значна частина архіву Косачів-Драгоманових була знищена під час репресій.  До того ж не було й працівників музею, тому і двірником, й екскурсоводом, й опалювачем, і бібліотекарем була одна людина – Віра Римська.

Сьогодні музей – це вже два будинки з’єднані галереєю. У колишньому господарському домі розташована літературно-меморіальна експозиція, де знаходяться твори Лесі Українки, перекладені на  23 мови світу, а також перші чотири книжки видані ще за життя письменниці.


Найбільша гордість музею – кімната Лесі. Створюючи її, спиралися, насамперед, на спогади матері Олени Пчілки. Фортепіано, за яким отримала перші уроку Леся, дубовий стіл, за яким збиралась уся сім’я, крісло, у якому вишивала мати. Тут пройшли перші роки, у таких помешканнях росла майбутня письменниця.

Ще одна кімната – кабінет батька Лесі. Тут майже всі предмети інтер’єру, що вони купували вже у місті, адже  приїхали у Новоград-Волинський ні з чим. Звичайно, усі предмети лише імітація тих справжніх, що були у родини Косачів.

В інших кімнатах  представлені реліквії сім’ї Косачів. Попідвіконню розташовані речі, недоступні рукам відвідувачів: дитячий одяг, іграшки, жіночий портмоне, посуд, віяло,  сорочка. Усі ці речі привезла Ізольда, молодша сестра Лесі, яка тепер живе у Америці. (Поки що є ще живі нащадки родини Косачів-Драгоманових, але мало хто з них приїжджає до України).

У дворі музею встановлено бюст Лесі Українки, тут завжди живі квіти від відвідувачів, а їх чимало. Музей часто відвідують і дорослі шанувальники, і діти від 3 до 15 років. Усім дуже подобається тут, кожен знаходить часточку Лесі для себе.  

Тож і ми не втрачаймо можливість відвідати цей незвичайний музей – справжню колиску великої письменниці!


 

Музей гостинно відкритий для всіх бажаючих з 9:00-18:00 ( вих. - Нед, Пн.).

Знаходиться він на вул. Соборності, 76/2, м. Нововоград-Волинський, Житомирська обл. тел. (04141) 5-21-80


                                                                                                  Попова Анастасія. 9-Б




Спеціалізована загальноосвітня школа №3 © 2024. Севастополь
Створити безкоштовний сайт на uCoz